Malé lodní pytle a vodácké vaky

Malé lodní pytle a vodácké vaky.

Praktické, bezpečné, vodotěsné, odolné proti oděru. 

Na našem trhu najdete různé menší vodácké vaky. Lodní pytle a vodácké vaky ze slabších materiálů jsou často prodávány pod označením LITE. Vaky jsou lehké, často barevně i provedením velmi zdařilé. Jejich předností je zejména malá váha a u některých dovozových malých loďáků z Číny i jejich propracování a grafické provedení. Mezi malé lodní pytle počítáme vaky od 0,5 litru až do cca 12 nebo 20 litrů. Podobné vaky většinou nemají popruhy na jejich nošení na zádech a nosí se jako ruční taštička po jejich sepnutí v horní části, případně jsou opatřeny jedním odepínatelným popruhem přes rameno. 

     Jestli potřebujete malý loďáček na občasné použití, případně jej jako doplněk na doklady a peněženku, vkládáte jej do většího vaku nebo barelu, jistě budete s takovým levnějším provedením spokojeni. Na pravidelné použití však takové malé loďáčky nejsou. Již po roce užívání začnou potíže s průsakem a zajištěním stoprocentní vodotěsnosti. Přeci jenom jsou to převážně lehké polyesterové látky, ošetřené pouze nějakým vodotěsným zátěrem, který nemá větší mechanickou odolnost a životnost.  Kupujete-li si takový lodní pytel, je to vybavení na několik použití. 

     Vodáci, kteří jezdí na vodu každý rok potřebují vodácké loďáčky pevnější. Pro dlouhodobé používání se hodí nejlépe lodní pytle vysokofrekvenčně svařované z CORTEXU, PLASTELU nebo POLYMARU. Plastel je například PVC, používané např. na autoplachty. Jeho přednost je dlouhá životnost, mechanická odolnost, odolnost proti UV záření a dlouhodobá vodotěsnost takového vodáckého vaku. Materiál je tužší a musíte dávat větší pozor na jeho zarolovávání, aby byla zachována vodotěsnost takového lodního pytle. Důležitou součástí každého kvalitního lodního vaku je i plastová lišta, přes kterou se vak zarolovává a dosáhne se rolováním přes ostrou hranu dokonalejší vodotěsnosti. Naopak malé vaky, které se spínají před rolování suchými zipy, mohou mít problém s vodotěsností.

 

Jak poznat, kdy je lodní pytel vodotěsný?

Nejjednodušším způsobem kontroly je zarolování vaku přes plastovou hranu na nejméně tři otáčky. Potom vak přezkoušíme tím, že jej zmáčkneme, neuchází-li z vodáckého vaku vzduch ven, nepoteče vám ani voda dovnitř.

Malé lodní pytle HONZA

Vodácké pytle HONZA se vyrábí v České republice. Jejich výroba má dlouholetou tradici a vaky jsou již dokonale lety odzkoušené. V současné době vyrábíme již převážně pytle z Cortexu a Plastelu s ohledem na vyšší životnost a trvanlivost. Slabším dováženým malým vakům z Číny nemá cenu se snažit konkurovat. Na trhu jich je veliký výběr, pod rozličnými značkami.

 

Levnější lehčí lodní pytle